top of page
Obrázek autoraMiroslava Švábová

Black Friday útočí ze všech stran

Opět tady máme období, kdy na nás ze všech stran vyskakuje reklama na akční nabídky v rámci Black Friday. Ale co přesně Black Friday znamená, kde se vzal a jak to, že tuto akci obchodníci u nás zřejmě úplně nepochopili? Proč se u nás jeden pátek v roce proměnil ve slevové šílenství, které trvá měsíc?


Black Friday je v doslovném překladu z angličtiny "Černý pátek". Tento den se opakuje každý rok koncem listopadu a určitě již většina z nás zaznamenala, že se spojuje s akčními nabídkami ve formě slev od mnoha obchodníků. V rámci marketingové komunikace některé firmy již ani neuvádějí, že se jedná o slevu, ale rovnou oznamují Černý pátek a k tomu výši slevy na jejich produkty nebo služby.


Kde se ale Black Friday vlastně vzal?


Tento den pochází ze Spojených států Amerických a je tam také spojován s nakupováním ve slevě či výprodeji. V USA v den Black Friday nabízejí obchodníci své zboží za velmi nízké a výhodné ceny a zákazníci si na tuto akci už natolik zvykli, že v den akce čekají ve frontách před otevřením jejich oblíbeného obchodu, aby měli šanci ulovit svůj vysněný kousek za výhodnou cenu.


Black Friday je zpravidla den po velkém americkém svátku, Díkuvzdání, které se slaví vždy čtvrtý listopadový čtvrtek. Lidé na Díkuvzdání cestují za svými blízkými a většinou si udělají prodloužený víkend, tudíž mají v pátek volno a čas jít nakupovat vánoční dárky. Obchodníci tohoto volna využívají a snaží se zákazníky přilákat co nejlákavější slevovou nabídkou. Proto lze v den Black Friday sehnat zboží za opravdu nízkou cenu.





Původ názvu "Black Friday" není úplně zřejmý. Existují minimálně tři vysvětlení, kde se vzal název Black Friday. Neví se přesně, které z nich je pravdivé a proč se tomuto pátku vlastně říká Black Friday.


První příběh říká, že název Black Friday se začal používat v pátek po Díkuvzdání v roce 1969, kdy se na americké burze snažili uměle navýšit cenu zlata a dopadlo to velkým propadem ceny této komodity, což způsobilo finanční krizi a od té doby se na pátek po Díkuvzdání pamatuje jako na černý den.


Další vysvětlení se váže právě k předvánočním nákupům. Ve Philadelphii nastal v jeden rok po díkuvzdání obrovský chaos ve městě. Velké množství lidí vybralo na nákupy a další se po díkuvzdání přesouvali od svých blízkých zpátky domů, což způsobilo dopravní kolaps a v obchodech davy lidí. Personál v obchodech situaci nezvládal, docházelo tam ke krádežím a ve městě se tato situace nepovedla zvládnout. Proto se údajně tento den zapsal jako Black Friday.


Poslední vysvětlení tvrdí, že Black Friday nazvali sami obchodníci. A to z důvodu velké obchodní příležitosti, protože v tento den se firmy, které se za daný rok pořád nachází v červených číslech, a tudíž ve ztrátě, ať už oproti plánu, výdejům nebo předešlému roku, mají v pátek obrovskou příležitost dohnat propad a dostat se díky velkému množství prodejů opět do černých čísel, a tedy být za daný rok v zisku.


Black Friday akce se těší velké oblibě v posledních letech i na evropském trhu, byť se tady den před tímto čtvrtým pátkem v listopadu žádný svátek neslaví. Předvánoční prodejní období je pro většinu prodejců klíčové, a tak když vaše konkurence zrovna v tomto silném nákupním období nabídne zákazníkům slevovou akci, byť by se to zboží prodávalo i za plnou cenu, protože lidé mají potřebu nakupovat víc než kdy jindy v roce, ať už pro sebe nebo pro své blízké, musíte reagovat a připravit také lákadlo ve formě akční nabídky. Proto se do akce Black Friday postupně zapojují téměř všechny firmy, a i když je to pro ně nevýhodné, nabízejí velmi výrazné snížení cen produktů, aby zákazníky přilákali, kteří utratí peníze u nich a ne u konkurence. Chování prodávajících, kteří jsou pod tlakem konkurence je pochopitelné.


Co je už pochopitelné méně, je to, že u nás se akce Black Friday začíná pomalu měnit ve slevové šílenství, které probíhá celý listopad. Někteří obchodníci akci na Black Friday nabízí i v jiné dny než v ten daný pátek, kdy by měla proběhnout. Někteří z nich nabízí slevu po celý víkend nebo týden, jiní dokonce několik týdnů nebo i měsíc. Spousta obchodníků u nás evidentně fenoménu Black Friday neporozuměla, protože označují své akční nabídky názvem Black Friday, i když je jejich sleva platná v úplně jiné listopadové dny, nikoliv na Černý Pátek.


Další, nad čím by se místní obchodníci měli zamyslet, je komunikace na zákazníky. Rozumí se, že když nabízíte v tak důležitém prodejním období své zboží se slevou, chcete, aby se to vaši zákazníci dozvěděli, protože potřebujete toho zboží s nižší marží prodat mnohem více, než obvykle. Ale je nutné opravdu kvůli akci, která trvá víkend nebo jeden den obesílat zákazníky desítkami emailů a nastavit PPC reklamu všude kde to jen jde? Naše emailové schránky praskají ve švech, plné akčních nabídek na Black Friday. Je toho moc. Konkurence nespí a každý potřebuje o své akci informovat. Někteří o ní potřebují informovat zřejmě celý listopad.


Mohli bychom se zamyslet nad tímto slevovým obdobím u nás. Je čas, protože nás Black Friday, namísto jednoho dne, sprovází pomalu celým měsícem listopad, kdy bychom se měli pomalu připravovat na Advent, Mikuláše a Vánoce. Obchodníci si prodejem ve výrazné slevě sami ubližují, protože zákazníci by v tomto období nakupovali, i kdyby nikde žádné slevy nebyly. A konzumentům toho obrovského kvanta marketingové komunikace, na téma Black Friday, se už z každé další reklamy na tuto akci dělá špatně. Pokud potřebujete udělat slevovou akci nebo výprodej již před Vánoci, nazvěte svou akční nabídku jinak a Black Friday použijte opravdu jen v den, kdy Black Friday je, a tedy den po Díkůvzdání. Black Friday je jen jeden pátek v roce.

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page